blog “MORSKIE HISTORIE MUZYKĄ PISANE”.

stypendium MKiDN
Program stypendialny na upowszechnianie kultury przez osoby fizyczne – Kultura w sieci

Projekt realizowany w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci

19 lipca 2020 r.

50-lecie DARU SZCZECIN, foto Wojciech MaleikaA
foto: Wojciech Maleika

Witajcie w kolejnym odcinku

“Morskich Historii Muzyką Pisanych”, czyli na moim autorskim blogu, który realizuję w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura w sieci.
Dziś porozmawiajmy o tym, czym jest piosenka.

Można byłoby powiedzieć, że piosenka to nic innego jak zbiór słów, które układają się w wersy, te z kolei w zwrotki, przeplatane – lub nie – refrenami. Tak powstaje utwór. Oczywiście, jest to prawda, ale taka… częściowa.

Według mnie piosenka to nic innego jak historia, którą autor i wykonawca chcą opowiedzieć słuchaczowi. Aby była ona autentyczna, aby była pełna emocji, należy tych emocji poszukać. Można je znaleźć właśnie w takim miejscu jak dzisiaj, gdzie znajdujemy się w Centrum Żeglarskim przy ul. Przestrzennej w Szczecinie. Jest tutaj mnóstwo jachtów, ludzi, z którymi warto porozmawiać i się spotkać, jak chociażby kapitanowie MAGNOLII, URTICI, ZRYWU czy nieobecnego dziś przy kei DARU SZCZECINA.

Pływałem i żeglowałem przez wiele lat. Poznałem terminologię, obyczaje, język, jakim posługują się na co dzień żeglarze, marynarze… Wplatam te opowieści, te elementy do swoich utworów, aby oddać właśnie charakter żeglarstwa.

Tak powstał między innymi utwór “DAR SZCZECINA”. Dziś nie ma go tutaj przy kei, jest w rejsie, ale opowiem Wam, jak tworzyłem tę historię.

Najpierw przeczytałem dużo informacji, te wszystkie, które były dostępne w Internecie, przynajmniej na pierwszych trzech stronach w wyszukiwaniach na wyszukiwarce. Później oczywiście skorzystałem ze źródeł pisanych, czyli z historii polskiego jachtingu, a potem poprosiłem Jurka Szowcha, kapitana DARU SZCZECINA, który przez wiele lat dowodził tym jachtem, o spotkanie i opowieść, jak wyglądało z jego perspektywy żeglarstwo, żeglowanie, rejsy, załogi, doświadczenia, którymi mógł się przez ten czas z nami dzielić. Niezwykle ważne dla historii DARU SZCZECINA są postaci: jego matki chrzestnej, Danuty Kopacewicz, „Hrabiego Lolo”, czyli Jerzego Kraszewskiego – pierwszego kapitana DARU SZCZECINA, „Jerrego” – czyli Jerzego Szwocha i „Bolo” – czyli Wojciecha Maleiki. Jak brzmi ta historia – posłuchajcie sami. Do zobaczenia w następnym odcinku.
https://www.youtube.com/watch?v=QTcg2cEAOn8

30 czerwca 2020 r.

Zaproszenie do odwiedzania nowego bloga MORSKIE HISTORIE MUZYKĄ PISANE

autor piosenki o Kocie Umbriadze - żeglarzu z Mare Dambiensis
Tworzę piosenki związane z żeglarskimi, portowymi i morskimi historiami charakterem Szczecina oraz Pomorza Zachodniego

Witajcie, nazywam się Jacek Wójcikiewicz, jestem założycielem zespołu IGA’cki Band oraz stowarzyszenia IGA’cki Band czyli Szczecińska Akademia Szantowa. Zajmuję się pisaniem piosenek związanych z morskim, żeglarskim i portowym charakterem Szczecina oraz Pomorza Zachodniego.

Zapraszam Was do mojego nowego projektu – bloga – który będę prowadził w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci.

Przedstawię Wam, w jaki sposób tworzę swoje piosenki, gdzie szukam inspiracji, skąd biorę swoje rytmy, muzykę, melodie do utworów. To wszystko w najbliższych tygodniach przed nami. Zapraszam Was serdecznie, a blog znajdziecie pod adresem: www.igackibandsas.pl/wordpress

Do zobaczenia!
https://www.facebook.com/100006864373113/videos/pcb.2599950726910381/2600314250207362/

Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci

30 czerwca 2020 r.

MORSKIE HISTORIE MUZYKĄ PISANE – rusza nowy projekt Jacka Wójcikiewicza

stypendium MKiDN
Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci

Pomysłodawca i założyciel stowarzyszenia IGA’cki Band czyli Szczecińska Akademia Szantowa w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego “Kultura w sieci” będzie prowadził na naszych stronach bloga pt. “Morskie historie muzyką pisane”. Już wkrótce pojawią się pierwsze wpisy, podcasty, relacje, zdjęcia, wywiady o tym, … jak tworzy swoje piosenki, które wykonują wraz z Igą jako zespół IGA’cki Band.

Owocem projektu będą nowe piosenki odnoszące się do historii zwizanych z morskim Szczecinem z nurtu muzyki żeglarskiej, turystycznej, a może i z krainy łagodności – kto wie…

Jackowi gratulujemy, a Was już dziś zapraszamy do śledzenia wpisów na social mediach Jacka, zespołu IGA’cki Band i oczywiście naszych również. Zresztą, autor projektu nagrodzonego stypendium sam Wam o tym opowie 🙂 https://www.facebook.com/jacek.wojcikiewicz.1/videos/pcb.2599950726910381/2599949060243881/?type=3&theater