Dzień dobry, witajcie w kolejnym odcinku “Morskich historii muzyką pisanych”, czyli mojego bloga, jaki realizuję w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura w sieci.

Dziś nieprzypadkowo znaleźliśmy się oczywiście na Skwerze Kapitanów, ponieważ to z nimi będę chciał porozmawiać o tym, jak spędzali… Boże Narodzenie zarówno na statkach handlowych, jak i rybackich.

Pewnie zadajecie sobie pytanie: sierpień i nagle kolędy? Tak się składa, że lato to czas, kiedy artyści nagrywają w studiach nagraniowych właśnie… piosenki bożonarodzeniowe. Ja również postanowiłem taką nagrać. Dzięki inicjatywie szczecińskiego Klubu Kapitanów Żeglugi Wielkiej powstało to niezwykłe miejsce. Upamiętnia ono wszystkich dotychczasowych kapitanów, którzy opuścili mury stojącej na przeciwko, dosłownie za Odrą wtedy Państwowej Szkoły Morskiej, później Wyższej Szkoły Morskiej, a dziś – Akademii Morskiej w Szczecinie. Spotkałem się z kpt. ż.w. Włodzimierzem Grycnerem oraz Feliksem Trzcińskim – kpt. ż.w. i rybołówstwa dalekomorskiego, aby porozmawiać, jak wyglądała Wigilia na statku. Posłuchajcie naszej rozmowy i kolędy pt. “Smutne święta”, która powstała na jej podstawie.

kpt. ż. w. Włodzimierz Grycner przeżył niejedną Wigilię na różnych morzach i oceanach. Jak one wyglądały? Posłuchajcie sami.