O nas

IGA’cki Band czyli Szczecińska Akademia Szantowa to inicjatywa osób, którym bliska jest idea działania na rzecz promowania historii, tradycji i kultury morskiego, ale też żeglarskiego oraz portowego charakteru Szczecina, jak i Pomorza Zachodniego. Środkiem wyrazu jest muzyka żeglarska. Stowarzyszenie wspiera również zespół IGA’cki Band, który wykonuje piosenki z nurty muzyki żeglarskiej i turystycznej.

1. Cele Stowarzyszenia to:

  1. Wzmacnianie oraz rozwój świadomości i tożsamości kulturowej jak i narodowej.
  2. Popularyzacja i promocja Szczecina, Województwa Zachodniopomorskiego i Polski.
  3. Rozwój i popularyzacja muzyki żeglarskiej i szantowej, kultury marynistycznej oraz tradycji żeglarskich wśród dzieci, młodzieży i dorosłych jako sposobu na międzypokoleniową integrację społeczeństwa.
  4. Edukowanie dzieci, młodzieży i dorosłych w zakresie szeroko pojętej kultury marynistycznej, w tym muzyki żeglarskiej i szantowej.
  5. Zaangażowanie społeczeństwa, zwłaszcza dzieci i młodzieży, w uprawianie różnego rodzaju muzyki, zwłaszcza żeglarskiej i szantowej jako formy spędzania wolnego czasu.
  6. Inspirowanie społeczeństwa, zwłaszcza dzieci i młodzieży, do podejmowania szeroko rozumianych działań artystycznych, związanych zwłaszcza z muzyką żeglarską i szantową.

2. Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez:

  1. Organizowanie i współorganizowanie warsztatów, obozów, szkoleń, spotkań, projektów oraz nauki muzyki żeglarskiej i szantowej dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Wydarzenia te mogą mieć charakter cykliczny jak i okolicznościowy.
  2. Organizowanie i współorganizowanie wydarzeń artystycznych, jak m.in. przeglądy, konkursy, festiwale, koncerty, spotkania autorskie, spotkania promocyjne, sesje nagraniowe, akcje wydawnicze i inne, dotyczące szeroko pojętej kultury marynistycznej, w tym muzyki żeglarskiej i szantowej, w Szczecinie, w województwie Zachodniopomorskim, w Polsce, jak i za granicą. Wydarzenia te mogą mieć charakter cykliczny jak i okolicznościowy.
  3. Organizowanie i współorganizowanie spotkań z innymi artystami muzycznymi zajmującymi się różnymi gatunkami muzycznymi, w tym muzyką żeglarską i szantową.
  4. Współpracę z jednostkami samorządu terytorialnego, jednostkami administracji rządowej, instytucjami pozarządowymi, stowarzyszeniami, osobami prawnymi i fizycznymi, przedsiębiorcami, placówkami oświatowymi wszystkich szczebli w zakresie realizacji zadań z obszarów kultury i oświaty na rzecz lokalnych społeczności.
  5. Współpracę z podmiotami zagranicznymi, zwłaszcza z instytucjami pozarządowymi, stowarzyszeniami, osobami prawnymi i fizycznymi, ale również z jednostkami i związkami rządowymi i samorządowymi, przedsiębiorcami, placówkami oświatowymi i instytucjami kultury w realizacji zadań z zakresu kultury i oświaty poprzez wspólne występowanie o środki zewnętrzne na realizację celów regulaminowych.
  6. Wspieranie zespołu IGA’cki Band poprzez pozyskiwanie środków, z których finansowana będzie realizacja projektów artystycznych zespołu, w szczególności kosztów przejazdu, noclegów, wyżywienia i udziału w konkursach, przeglądach, festiwalach, koncertach, występach, spotkaniach, recitalach w Polsce i za granicą w zamian za świadczenie usług reklamujących i promujących Stowarzyszenie zwykłe IGA’cki Band czyli Szczecińska Akademia Szantowa podczas udziału zespołu IGA’cki Band w ww. projektach artystycznych.
  7. Wspieranie projektów artystycznych, związanych ze Szczecinem, Województwem Zachodniopomorskim i Polską.
  8. Wspieranie zespołu IGA’cki Band w realizacji jego projektów artystycznych, w tym udziału w konkursach, przeglądach, festiwalach, koncertach, występach, spotkaniach, recitalach.
  9. Współpraca z instytucjami kultury w celu popularyzacji różnego rodzaju muzyki, zwłaszcza żeglarskiej i szantowej oraz projektów artystycznych.
  10. Współpraca ze środowiskiem żeglarskim i muzycznym w kraju i za granicą, ze szczególnym uwzględnieniem współpracy z ww. środowiskami w Szczecinie i w Województwie Zachodniopomorskim.
  11. Współpraca międzynarodowa w zakresie realizacji szeroko pojętych projektów artystycznych i kulturalnych, w tym w zakresie ustanawiania partnerstwa i konsorcjum w celu aplikowania po środki unijne na realizację zadań z szeroko rozumianego obszaru kultury i edukacji związanymi nie tylko z muzyką żeglarską i szantową.

IGA’cki Band

Zespół tworzą Iga Wójcikiewicz, Jacek Wójcikiewicz, Jacek Kowalik, a od niedawna również Łukasz Koźlik. Nazwa formacji to wypadkowa imion trzech pierwszych osób, które zaangażowały się w ten muzycznie najmłodszy projekt z nurtu piosenki żeglarskiej w Szczecinie.
A że panie mają pierwszeństwo i to Jacki jednak grają więcej (stanowią Band) – tak powstała nazwa zespołu. Instrumentarium grupy to skrzypce Igi, gitara elektroakustyczna Jacka Wójcikiewicza oraz gitara basowa Jacka Kowalika lub Łukasza Koźlika albo Łukasza Koźlika i Jacka Kowalika. Owo „lub” wynika z pragmatycznego faktu, że czasami jeden z basistów jest akurat zajęty i nie może wystąpić. To nie zastępstwa, obaj panowie stanowią trzecią osobę w IGA’cki Band. Wszystko przyprawione niezwykłym, przestrzennym głosem Igi o ciepłej barwie, której stara się dorównać 😉 tata, gdy śpiewają razem.

Zespół podjął decyzję o tworzeniu i prezentowaniu głównie autorskich utworów. Dlaczego? Zawsze warto opowiedzieć coś nowego, swojego, często osobistego czy wręcz prywatnego. Tak powstały piosenki „PRADZIADEK WIKTOR”, „LEGENDA O TRZĘSACZU”, „OPTYMIST’KA”, „MAMO, ZARAZ WYPŁYWAMY”, „SZCZECIŃSKIE DŹWIGOZAURY” i wiele innych. Jacek Wójcikiewicz, autor tekstów odkurzył również piosenki, jakie napisał… ponad 20 lat temu, jak choćby „PIOSENKA NA NIE-POGODĘ”. Zdarza się im również napisać muzykę do tekstów innych osób, jak w przypadku piosenki „ZA TYCH CO NA LĄDZIE”, autorstwa Ryszarda Łuczkowskiego. Jest to opowieść o ojcu czekającym na syna, który pływa jako oficer w marynarce handlowej.

Ponadto chcą opowiadać i przedstawiać historie, zdarzenia, legendy i ludzi tworzących morski, żeglarski oraz portowy Szczecin, jak również Pomorze Zachodnie. Przeszukują wspólnie biblioteki, antykwariaty i Internet w poszukiwaniu źródeł i inspiracji do kolejnych piosenek. Ich pasja spotyka się z ogromną życzliwością zarówno publiczności, jak i jurorów ogólnopolskich festiwali, przeglądów i konkursów piosenki żeglarskiej, morskiej oraz turystycznej, gdzie zdobywają liczne nagrody i wyróżnienia.

Sukcesy zespołu IGA’cki Band

2017

  • OGÓLNOPOLSKI DZIECIĘCO-MŁODZIEŻOWYM FESTIWAL PIOSENKI „O BURSZTYNOWĄ NUTKĘ” TRZEBIATÓW 2017
    – I miejsce w kategorii szkół podstawowych klasy IV-VI
  • II FESTIWAL SZANTY NAD ZALEWEM 2017 w Tolkmicku
    – I miejsce i Nagroda Główna
  • TEATR SZANT – SZANTY POD ŻURAWIEM 2017 w Gdańsku – III miejsce
  • 45. OGÓLNOPOLSKI TURYSTYCZNY PRZEGLĄD PIOSENKI STUDENCKIEJ BAZUNA 2017
    – tytuł PIOSENKA LAUREATKA dla utworów: „Legenda o Trzęsaczu” i „Pradziadek Wiktor”;
    – wyróżnienie dla Igi Wójcikiewicz „Za delikatność w swej scenicznej prezencji” oraz
    – wyróżnienie dla zespołu IGA’cki Band „Za pielęgnowanie więzi międzypokoleniowych w piosenkach”
  • XXVII OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL PIOSENKI ŻEGLARSKIEJ SZANTY KUNICE 2017
    – I miejsce
  • XI MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL PIOSENKI TURYSTYCZNEJ KROPKA 2017 w Głuchołazach
    – II miejsce
    – NAGRODA SPECJALNA Magazynu Piosenki Studenckiej MIKROKLIMAT Polskiego Radia Rzeszów
  • XI TURYSTYCZNY PRZEGLĄD PIOSENKI STUDENCKIEJ DANIELKA 2017
    – III miejsce w kategorii piosenki za utwór „Legenda o Trzęsaczu”

2016

  • V PRZEGLĄD PIOSENKI ŻEGLARSKIEJ „SZUWARY 2016” w Nowogardzie
    – I miejsce
  • MIEJSKI PRZEGLĄD PIOSENKI DZIECIĘCEJ 2016 w Szczecinie
    – tytuł laureatki
  • XI SZANTA CLAUS FESTIWAL 2016 w Poznaniu
    – I miejsce oraz nominacja do PRZEGLĄDU KONKURSOWEGO SHANTIES 2017 w Krakowie
  • PRZEGLĄD KONKURSOWY SHANTIES 2017 w Krakowie
    – wyróżnienie dla Igi Wójcikiewicz za „Świadomość tekstu, interpretację i talent wokalny”
  • MIĘDZYNARODOWE ŻEGLARSKIE NAGRODY SZCZECINA 2016
    – Nagroda Kota Umbriagi „Za pasje w łączeniu muzyki z żeglowaniem i sukcesy na festiwalach szantowych w Polsce”

2015

  • 16. KONKURS PIOSENKI ŻEGLARSKIEJ I SZANTOWEJ „ZDROJE 2015” w Szczecinie
    – I miejsce w kategorii solista do lat 9
  • OGÓLNOPOLSKI DZIECIĘCO-MŁODZIEŻOWYM FESTIWAL PIOSENKI „O BURSZTYNOWĄ NUTKĘ” TRZEBIATÓW 2015
    – I miejsce w kategorii solista do lat 9
  • OGÓLNOPOLSKI DZIECIĘCO-MŁODZIEŻOWYM FESTIWAL PIOSENKI „O BURSZTYNOWĄ NUTKĘ” TRZEBIATÓW 2015
    – Nagroda Główna Festiwalu
  • IV PRZEGLĄD PIOSENKI ŻEGLARSKIEJ „SZUWARY 2015” w Nowogardzie
    – I miejsce
  • V KONKURS PIOSENKI ŻEGLARSKIEJ I MORSKIEJ „SZANTKI W GIŻYCKU” w 2015
    – I miejsce w kategorii solista do lat 9
  • OGÓLNOPOLSKI KONKURS PIOSENKI MORSKIEJ „WIATRACZEK 2015” w Świnoujściu
    – I miejsce w kategorii solista do lat 9